Historia Dire Straits

Dire Straits - brytyjska grupa rockowa powstała w 1977 roku z inicjatywy Marka Knopflera, jego brata Davida Knopflera, Johna Illsleya i Picka Withersa. Liderem zespołu, a zarazem kompozytorem prawie wszystkich tekstów jest Mark Knopfler.

Debiutancki singiel "Sultans of Swing" z 1978 roku stał się przebojem na miarę światową.

Pierwsza płyta, zatytułowana "Dire Straits" została wydana w 1978 roku. Następną płytą była "Cmmunique", została wydana w 1979 roku. Po wydaniu drugiej płyty z zespołu odszedł Dawid Knopfler, a jego miejsce zająć Roy Bittan.

Trzeci album, "Making Movies" wydany w 1980 roku zwiększył i tak już dużą popularnoćś zespołu. Kolejny album, "Love Over Gold", wypuszczony w 1980 pokazał kompozytorski kunszt Marka Knopflera.

W roku 1984 zespł wydał album koncertowy "Alchemy", który osiągnał trzecie miejsce na brytyjskiej liście przebojów. W tym czasie do zespołu dołączyli Alan Clark oraz Guy Fletcher, co doprowadziło do powstania następnej płyty, zatytułowanej "Brothers in Arms". Płyta powstała w 1985 roku i była największym sukcesem zespołu. Zawierała takie hity jak "Money for Nothing" oraz "Brothers in Arms".

W 1988 roku powstała kolejna płyta, zatytułowana "Money for Nothing". Zawierała ona zbiór najwiekszych hitów zespołu. Następny album powstał 3 lata później, w 1991 roku. Nosił on nazwę "On Every Street". Zdobył sławę zarówno w USA jak i w Europie.

Następne dwa albumy składały się nagrań z koncertów. Pierwszy z nich, "On the Night" został wydany w 1993 roku, zaś drugi, "Live at the BBC" w roku 1995.

W 1995 roku działalność grupy została zawieszona. Po zawieszeniu działalności zostały wydane jeszcze dwa albumy kompilacyjne: "Sultans of Swing: The Very Best of Dire Straits" (1998) oraz "The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations" (2005).

Który utwór z albumu "Brothers in Arms" jest najlepszy?

So Far Away

Money for Nothing

Walk of Life

Your Latest Trick

Why worry

Ride Across the River

The Man's Too Strong

One world

Brother in Arms

catering dietetyczny kraków ogrodzenia małopolska drzwi szklane senseo stomatolog kraków inteligentny dom kraków sklep paintballowy Rozwód kościelny adwokat Kraków